Közelgő események

 

 

A Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör 2023-as évre szóló programterve

Február 1.

Évindító farsangi összejövetel a kör központi irodájában Békéscsabán , a Szabadság tér 1-3 . első emeletén. Elkezdődik egy új programsorozat , a „Körasztal-beszélgetések ” első vendége dr.Bagdi László, ügyvéd, költő, a „Békéscsaba Kultúrájáért ” kitüntetettje, körtag. Időpont 2023 .február 1.

Március 1. 17 óra

Második „ Körasztal-beszélgetés ”:vendég : Knyihár Mihály kolbászkészítő körtagunk, aki elsőként kapott jogosultságot a Hungarikum védjegy használatához az általa készített csabai kolbász forgalmazásához. Időpont február vége – vagy március.

Március 15. Kiállítás 11.00- 15.00 , zenés műsor 13.00 tól.

” EMELD FÖL FEJEDET BÜSZKE NÉP! …..Hungarikum kiállítás és kóstoló az “Öreg házban”. Ünnepi verses-zenés műsor a Petőfi-év jegyében előadója a ház kertjében a Körömvirág együttes Berettyóújfaluból Kocsis Csaba vezetésével . A rendezvény a városi programokhoz és a Munkácsy Mihály Múzeumban sorra kerülő megemlékező műsorhoz is kapcsolódik. A kiállítás a Guzsalyas Egyesület alkotásaiból .

Áprilistól – Novemberig

„ Harruckern ” történelmi emlékutak Békéscsabán öt helyszínt érintve (Molnárház, Meseház, Szlovák Tájház, Evangélikus Nagytemplom, „ Öreg ház ”) gyalogosan, kerékpárral, Dottó vonattal , vagy lovas szekéren , kóstolókkal , népzenével.( Három és fél órás csabai időutazás az év során igény szerint és jelentkezés alapján várhatóan 10-12 alkalommal április és november között )

Márciustól- Novemberig

„ Ismerd meg Csabánkat ”, A kultúrtörténeti időutazás Békéscsabán az Evangélikus Kistemplom + toronygaléria megtekintésével kezdődik . A templomban elhangzik felvételről „ Csaba legendája ” , Bagdi László elbeszélő költeménye Dinnyés József által megzenésítve , majd rövid séta után bepillantás a tánc világába : a Balassi táncegyüttes otthonában találkozás Mlinár Palival, ezt követően pedig „ kulisszajárás ”a Jókai Színházban : a „Bojczi –show ” élménye után át a Vigadóból a Fiumébe , onnan a Szent István térre ,ahol Sztraka Ernő életműve és Csaba régmúltja tárul elénk körtagunk , Kis Béla Podmaniczky- díjas építész szemszögéből . Befejezésül az „Öreg ház ”-ban Hungarikum – Csabai kolbászkóstoló Knyihár Miska kínálatából. A négy órás időutazás egész évben folyamatos, havonta egy –két alkalommal számolunk jelentkezéstől függően.

Április (a pontos dátum feltöltés alatt)

A harmadik „ Körasztal-beszélgetés ” vendége áprilisban Csajányi Melinda a Zeneiskola igazgatója, közreműködnek tanítványai.

A negyedik „ Körasztal –beszélgetés ”kihelyezett lesz : vendég a Fajzi házaspár ( Tamás és Zsuzsa , alapító körtagjaink ) , a felújított Omaszta –kúria rekonstrukció és a Bábszínház tervezői . A helyszínen tiszteletbeli körtagunk Lenkefi Zoltán igazgató kalauzolja a résztvevőket –májusban.

Május (a pontos dátum feltöltés alatt)

Májusban TISZTÚJÍTÓ- BESZÁMOLÓ taggyűlést ( közgyűlést ) tartunk, ahol a 2022 . évi mérleg beterjesztése, elfogadtatása mellett újabb öt évre elnököt, elnökséget és ellenőrző bizottságot választunk ! Időpont és meghívó később ! Ez alkalomra ünnepi programot szervezünk, a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör megalakulásának tizedik évfordulója tiszteletére!!

Június (a pontos dátum feltöltés alatt)

Megemlékezés Trianonról . Rendhagyó történelemóra az „ Öreg ház ” udvarán június elején . Vendég : Vesztergám Miklós író, tárogatóművész. Ezt követően részvétel a városi ünnepségen.

Június (a pontos dátum feltöltés alatt)

Hajókirándulással egybekötött vízi túra a Tiszán bográcsozással egybekötve . Házigazda : Knyihár Miska körtag, kolbászkészítő és horgász minőségben : egy kellemes nap júniusban !

Július (a pontos dátum feltöltés alatt)

Ötödik „ Körasztal-beszélgetés” –ezúttal zenével-családi alapon ! Vendégeink a „csabai VOZÁROK ”- Márton és fia ..Vozár M.Krisztián ! Jókedvű kerti parti az Öreg ház kertjében-júliusban !

Augusztus 4.

Dinnyés emlékkoncert augusztus 4-én , a 2021.március 15 .-én elhunyt kiváló előadóművész születésnapján a tiszteletére általunk felavatott emlékfa előtt meghívott előadóművészek meghívásával. Közreműködik a Kemény Gitárklub.

Augusztus 20.

Augusztus 20: Új kenyér a Molnárházban ! Baráti szalonnasütögetés a felújított ház udvarán – citerazenével, majd „ Öreg-házi áldás ” után este részvétel a városi ünnepségen .

Szeptember 1.

EGYED-napja. Különleges „ gasztro-élmény ” a helybéli nemzetiségek ( szlovák, német, román, lengyel ) bevonásával , zenével Egyed napján , szeptember 1.-én az „Öreg ház ” kertjében immár negyedik alkalommal. Utcabál és Gaszt-rock-and roll a kertben Hevesi Imi bácsival és meglepetésvendégekkel !

Szeptember (a pontos dátum feltöltés alatt)

Hatodik „ Körasztal-beszélgetés” : találkozás Ugrai Gáborral, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő egyesület elnökével szeptemberben , mottó : „Közös ügyünk – Békéscsaba !”

Október (a pontos dátum feltöltés alatt)

Hetedik „ Körasztal-beszélgetés ”, téma ezúttal főleg a sport lesz ! Októberi vendégünk Szigeti Csaba , Békéscsaba Megyei Jogú Város sportért ( is ) felelős osztályvezetője , aki könyvbemutatókkal is készül. A helyszín a kör Szabadság-téri központi irodája, ahol házigazda Ferencz Rezső a kör sajtófőnöke .

November (a pontos dátum feltöltés alatt)

Kulturális programokat szervezünk , amelyek között színház, kiállítás-látogatás és koncert is szerepel .

November (a pontos dátum feltöltés alatt)

A nyolcadik „ Körasztal beszélgetés” helyszíne az egykori ÁÉV volt székháza , a Kazinczy u. 4. alatti irodaház különterme , ahol vendégünk Major Gyula körtagunk lesz .A filmvetítéssel egybekötött estére novemberben kerül sor. A készülő Wenckheim –filmről, a forgatás kulisszatitkairól is szó esik majd…

December 3.

Új hagyományt teremtve idén is megemlékezünk a Fogyatékkal Élők Világnapjáról. Az Öreg házban rendezendő kiállítás és rövid kulturális műsor egyike lesz a még tervezés alatt álló adventi programoknak.

December 13.

A kilencedik „ Körasztal-beszélgetés” vendége Hajtmann Ildikó a Szabadság téri irodánkban,aki szóban-dalban egyaránt ott lesz velünk.

December 31.

Hagyományos évzárónk idén is a főtéren a csergetéssel kezdődik december 31.-én Szilveszter napján, majd déltől a Szabadság téri irodánkban folytatódik, tervezett vendégszereplő Schaffer Szilveszter a hegedű nagymestere .

 

Öreg házunk az Evangélikus Nagytemplom mögött ez évben is júniustól novemberig minden nap nyitva lesz délután 16.00 -18.00 óra között !

 

 

Ismerd meg Csabánkat – “4TÉ”

Templom – Tánc – Teátrum – Történelem

Időpontok:

2022. december 09. péntek 13:30

2022. december 16. péntek 13:30

Kultúrtörténeti séta a belvárosban december 9.-én és 16.-án pénteken ! Találkozás a hagyományőrzők ” Öreg házánál “az Evangélikus Nagytemplom mögött 13.30-kor ! Kolbászkóstoló és háztűznéző. Kistemplom – városkép a toronyból- a Balassi -legenda Mlinár Palival- kalandozás a kulisszák mögött : ” Bojczi -show” a színház összes termeiben , végül : főtéri múltidézés Kis Béla Podmaniczky-díjas építész előadásában ,majd forralt bor kóstoló a Kupak művekben ! Jelentkezés itt, vagy a macsaisandor14@gmail.com címen !

A Nemzeti Összetartozás Napja – megemlékezés

2022. június 8. 17.00 – Evangélikus Nagytemplom mögötti ” ÖREG ház ” kertjében

Kedves Körtag, Kedves Szimpatizáns, kedves Érdeklődő!
Fogadd szeretettel ezt a meghívót , amely egy különleges eseményre szól és 2022.június 8.-án
17.00 órakor kezdődik , helyszíne pedig a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör ” ÖREG háza”  az Evangélikus Nagytemplom mellett!
A Nemzeti Összetartozás Napja tiszteletére összeállított emelt szintű történelmi  érettségi tétel  címe: 
“TRIANON ma. A múlt a mába ér!” A szomorú leckét ismerteti, Dr. Bagdi László ( ügyvéd, költő a kör alelnöke), közreműködik az est meghívott vendége Vesztergám Miklós (zenész, író, tárogatóművész, a Szent Korona igaz magyar híve)
Megjelenésedre, részvételedre családtagjaidra, barátaidra is számítunk !  A rendezvény költségeit a Békéscsabai Hagyományőrző Kulturális Kör vállalja !
Tisztelettel : Mácsai Sándor körelnök. Jelentkezés  itt válaszként, vagy a +36 30 207 4483 -as számon.

Harruckern értékőrző útvonal

Békéscsaba Történelmi Sétaútvonala

A “Molnárház” a kiinduló pontja annak a tematikus békéscsabai időutazásnak, amely feltárja és egy útvonalban köti össze a város népi és középpolgári építészeti értékeit a történelmi háttér bemutatásával. A gyalogosan, kerékpáron, vagy lovas szekéren történő bejárás során a korhű hangulatot idéző utcákon haladva megtekintjük a műemlék Meseházat, a Garay utcai Szlovák Tájházat, az Evangélikus Nagytemplomot. A csabai időutazás kolbászkóstolóval fejeződik be a csabai hagyományőrzők által megmentett és áttelepített berendezett 120 éves “Öreg házban”. Csoportoknak, előzetes időpont egyeztetés szükséges az elérhetőségeinken!

“Molnárház”

Békéscsaba legöregebb lakóépülete a Bodoky Mihály mérnök által 1818-ban készített térképen már szerepelt. Az épület soros elrendezésű az alföldi, előtornác nélkül lakóháztípus csabai, paticsfalas oromzattal készített változata.
Küllemére az egyszerűség jellemző, amilyet hajdan az iparosok, zsellérek építettek.Eredetileg szoba-konyha-géptér alaprajzi beosztású volt, szárazmalom kapcsolódott hozzá.
Mai formáját a malom kerengősátrának elbontása után, 1860-as évek végén kapta, ekkor alakították szobává a gépteret.
Az utcai szobát kemencével, a konyhát takaréktűzhellyel, a hátsó szobát kemencével, a konyhát takaréktűzhellyel, a hátsó szobát vaskályhával fűtötték. A konyha feletti szabadkémény eredeti állapotában megmaradt, a kéményfejet a XIX. század végére utaló stílusban tették át. Az utcai szoba ablakszárnyai belül a kor divatja szerint hatszemesek, kívül azonban még hagyományos négyszemesek. A külső üvegezett szárnyakat nyaranta levették, és a szellőzés érdekében zsalura cserélték.
Az épület teljes körű felújítására a csabai hagyományőrzők javaslatára városi forrásból 2016-ban került sor. A Harruckern emlékút kiinduló pontja azóta sokszínű kulturális rendezvények helyszíne.

Meseház

A Békési úton álló XIX. században épült népi építészeti jelentőségű lakóépület 1988. óta áll Békéscsaba közművelődésének szolgálatában.
A Meseházban megtekinthető Schéner Mihály Kossuth-díjas akadémikus, Békéscsaba díszpolgára gyűjteményes állandó kiállítása, mely egyedi, ezért is méltán híres a hazai kulturális életben. Különleges élmény, amely híven tükrözi az alkotó művész hitvallását miszerint: “Vegyétek kezetek ügyébe a szívetek szerint valót.”
A házhoz tartozó épületben működik Ványai János hajdani csabai fazekasmester műhelye, amely nem csak látványosság, hanem bemutatók, kézműves foglalkozások helyszíne is.
A Meseház kulturális terei az otthonosság érzetét keltik, udvarán a hatalmas diófák árnyékában nyaranta a Muzsikáló Udvar eseményei és a csütörtöki jazz koncertek a csabai kultúrtörténet izgalmas állomásai.

Szlovák tájház

A tájház épületét Csankó András építette a XVIII.század második felében. Jelenlegi előtornácos paraszti klasszicizáló formáját a homlokzaton feltüntetett évszám szerint 1865-ben kapta. Belső tagoltsága, berendezése a XIX. század utolsó évtizedeit idézi.
Falazatát vályogból készítettek, homlokzata fehérre volt meszelve. Rangos épületjellegét az első tornác két vaskos tégla oszlopa, tölgyfadeszkás könyöklője, szép oromzata adta meg, rajta az építtető monogramja.
Kisméretű ablaki, fatáblái (oblocnice) eredetiek, kiskapuja (dverce) napsugaras díszítésű, ezen át jutunk a tornácra. Az ereszt öt darulábas faoszlop (socha) tartja. A ház belső terét két szoba, konyha, két kamra, és pince alkotja. Az első szoba (prenia chiza) a tisztaszoba, amelyben a szép mennyezetes ágy (postel), a gerendára függesztett bölcső (hajdák), a pólyakötő (poviják), a saroklóca (lavice) egyaránt a régmúlt idők hangulatát idézik. A szobában lévő faládát a helyi hagyomány szerint Munkácsy Mihály festette 1857-ben.
A ház melegét a szobákban ma is működő kemencék adták, a padka (patka) a gyerekek kedvenc búvóhelye volt.

Öreg ház

Közép-Európa legnagyobb evangélikus templomának szomszédságában áll a hagyományőrzők “Öreg háza”, a Csabát 1718-ban újratelepítő felvidéki szlovákság épített örökségének egyik szimbóluma.
A “podsztyenás” (előtornácos) lakóépületek a korabeli népi építészet megmaradt kis csodái, amelyik megmentését a Békéscsaba Hagyományőrző Kulturális Kör egy “Élő” (bekötözhető) skanezen (kolbászfalu) létrehozásával tervezi megoldani. Az értékmentés ily módon jelent majd egyben egyedi csabai élményt, növelve a város turisztikai vonzerejét.
Az időutazás végállomásán elhangzik “Csaba legendája”, a hagyományőrzők által kiadott elbeszélő költemény megzenésített változata, ezúton tisztelegve a történelmi emlékút névadója, az újratelepítést irányító Harruckern János György báró személye és tevékenysége előtt.
Végül a helyi Öreg-“házi áldás”: Csabai Kolbász kóstoló

Jelentkezés